Jaki podręcznik najlepiej sprawdzi się do nauki geografii w szkołach ponadpodstawowych

| | 0 Comments

Jestem nauczycielem geografii od wielu lat. Jest to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja, którą staram się zarazić moich uczniów. Uczę w szkole średniej, dlatego mam do czynienia ze starszymi nastolatkami, a co za tym idzie, muszę o wiele dokładniej przygotowywać się do swoich lekcji. Podstawowym punktem, który pomaga uczniom zgłębiać wiedzę, a nauczycielom ją przekazywać, jest odpowiednio dobrany podręcznik. Ja postawiłam na “Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy” i właśnie tą książką się posługuję podczas moich lekcji. Ten podręcznik został wydany przez wydawnictwo Nowa era, a jej autorami są: Roman Malarz oraz Marek Więckowski. Jest to książka dla uczniów szkół ponadpodstawowych, gdzie głównym zadaniem jest wprowadzenie w zagadnienia geografii fizycznej. 

Czy geografia jest potrzebna w szkole? 

Ten podręcznik jest swoistym wprowadzeniem dla uczniów, jeśli chodzi o podstawy nauki geografii. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się wszystkiego, co dotyczy naszej planety Ziemi. Poznajemy razem przeróżne sfery, z których składa się kula ziemska. Uczniowie zgłębiają wiedzę o atmosferze, hydrosferze, pedosferze, biosferze czy litosferze. Wszystko to jest przekazane w bardzo przystępny sposób, więc z pewnością każdy z uczniów będzie w stanie te informacje przyswoić i zrozumieć. Nie chcę jednak zdradzać większej ilości szczegółów dotyczących działów, jakie zawiera ten podręcznik, ale zachęcam każdego nauczyciela do zapoznania się z nim wcześniej, zanim zdecyduje się na wybór tego podręcznika. 

Jak uczyć się geografii? 

Ten podręcznik został wydany w bardzo przystępnej formie. Jest on przejrzysty, napisany zrozumiałym językiem. Pozwala lepiej opanować treści, gdyż po każdym rozdziale mamy podsumowanie, więc uczeń może utrwalać swoją wiedzę na bieżąco. Mamy w tej książce wiele grafik oraz map, które są konieczne w dokładnym uczeniu się tego przedmiotu. Autorzy zadbali także o to, aby nie dawać uczniom, tylko suchych faktów, ale znajdziemy tam również ciekawostki, które urozmaicają naukę. Polecam ten podręcznik. Warto go wybrać.